DRAMMEN: Det er fredag og tradisjonen tro er helgeutfarten snart i gang. Skal du sørover fra drammensområdet fredag, bør du imidlertid regne med å bruke mer tid enn normalt.
På E18 er det nemlig veiarbeider som struper trafikkflyten. Det melder Veitrafikksentralen på Twitter. «Åstedet» for arbeidene denne nå er Kopstadkrysset i Horten. Her er trafikken for begge retninger samlet i én kjøreretning.
Hos Veitrafikksentralen forteller trafikkoperatør Tove Vårsjø at dette er et arbeid som startet allerede i april og som varer til 25. mai. Hver side av helgene skiller seg likevel ut i trafikkbildet.
– Det samme skjer hver fredag, og også når folk skal hjem igjen søndag, sier hun til Drammens Tidende.
I 13:30-tiden melder sentralen om åtte minutters forsinkelse, og økende sådan.
– Det blir ikke bedre fremover nå nei.
Opp mot en time
Vårsjø sier det er vanskelig å tippe hvordan det kan bli når køene er på sitt verste, men:
– Vi har hatt forsinkelser opp mot en time der. Men alt kommer an på utfarten. Denne helga er det ikke meldt så veldig fint vær.
– Når kan det bli som verst fredag?
– I 16-17-tida. Da får vi arbeidstrafikken i tillegg til alle som har begynt å reise sørover mot hytta.
Lengre kø
Like før klokken 14 er det kø til Hellandkrysset rett sør for Holmestrand. Skal vi tro Vårsjø, kommer den til å bli verre før det blir bedre.
– Den blir nok enda lenger etter hvert ja.
Trafikkoperatøren tror trafikken vil begynne å normalisere seg igjen når klokka nærmer seg 20.